معاون رييس جمهوري و رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: اكنون يك ميليون و 800 هزار دستگاه خودرو در كشور گازسوز هستند.

به گزارش روابط عمومي حفاظت محيط زيست استان خراسان شمالي،‌مهندس محمدي زاده' روز شنبه در بجنورد در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس برنامه ريزي صورت گرفته در دو سال آينده شمار خودروهاي گازسوز كشور به سه ميليون دستگاه خواهد رسيد. 

وي مهمترين مشكل در مسير گازسوز كردن خودروها را كمبود زمين مناسب براي ايجاد جايگاههاي سي ان جي عنوان كرد و افزود: هم اكنون يكهزار و 200 جايگاه سي ان جي در كشور وجود دارد كه با افزايش خودروهاي گازسوز، نيازمند افزايش اين جايگاهها هستيم. 

معاون رييس جمهوري اظهار داشت: همچنين براي كاهش مشكلات زيست محيطي در كشور، برنامه ايجاد تناسب بين خودروهاي بنزيني و گازوييلي باخودروهاي با سوختهاي مصرفي گاز و برق در دست تدوين قرار گرفته است. 

وي افزود: با اجراي اين طرح 30 درصد از سوخت خودروها در كشور بايد به سمت سوخت گازي و ساير سوختها چون برق و الكل گياهي سوق داده شود. 

رييس سازمان حفاظت محيط زيست گفت: براساس تصميم شوراي راهبردي مديريت سوخت و حمل و نقل كشور، اين طرح در حال اجراست كه تا پايان برنامه پنجم عملي مي شود. 

وي اضافه كرد: علاوه بر آن برنامه ريزي شده تا مصرف پنج درصد از خودروهاي كشور به سمت سوخت پاك سوق يابد كه تاكنون يك درصد از اين طرح محقق شده و جهتگيري ما رساندن اين رقم به سه درصد است. 

وي سوخت پاك را شامل برقي كردن خودروها دانست و گفت: سازمان محيط زيست براي شهرهاي بزرگ كشور بخصوص تهران طرح برقي كردن موتورسيكلت ها و دوچرخه ها را پيشنهاد داده است. 

محمدي زاده اظهار داشت: در شهر تهران تمام تاكسي ها و اتوبوسها گازي شده و تمام خودروهاي دولتي نيز گازسوز شده و يا در حال گازسوز شدن هستند. 

معاون رييس جمهوري افزود: فرايند كار در سطح كشور براي كاهش ميزان آلودگي حركت به سمت بهره گيري از سوخت پاك است و برنامه ها نيز بخوبي در دست اجرا است. 

محمدي زاده در مورد آييننامه ابلاغي اجباري شدن ارزيابي اثرات زيست محيطي براي طرحهاي بزرگ عمراني گفت: آييننامه اين طرح كه براساس پيشنهاد سازمان حفاظت محيط زيست به مجلس ارايه و مصوب شده بود از سوي دولت ابلاغ شده است. 

وي اضافه كرد: تا قبل از تهيه اين آييننامه، كارگروهي در سطح كشور كار ارزيابي اثرات زيست محيطي را انجام مي داد كه مصوبات آن ضمانت اجرايي نداشت و در برخي از استانها نيز بدون دريافت مجوز از اين كارگروه، كارها انجام مي شد. 

وي افزود: براساس آييننامه ابلاغي از سوي دولت، تمام دستگاههاي دولتي و غيردولتي كشور بايد قبل از اجراي پروژه هاي عمراني، ارزيابي اثرات زيست محيطي طرح را تهيه و به سازمان محيط زيست ارائه دهند. 

معاون رييس جمهوري افزود: كارگروهي در كشور متشكل از نمايندگان سازمان محيط زيست، معاونت برنامه ريزي رياست جمهوري و نيز دستگاه متقاضي، درخواستها را همراه با طرحهاي مطالعاتي كه از سوي متقاضي ارايه شده، بررسي مي كند. 

محمدي زاده اظهار داشت: هر تصميمي كه در اين كارگروه اتخاذ شود قابل اجرا خواهد بود و در صورت مخالفت اين كارگروه با طرح عمراني در هر بخشي، دستگاه مربوط مجاز به اجراي آن طرح نخواهد بود. 

وي افزود: البته طبق اين آييننامه سازمان حفاظت محيط زيست موظف است تا در مدت يكماه درخواستها را به كارگروه ارايه دهد و چنانچه بررسي طرح بيش از مهلت تعيين شده طول بكشد، دستگاه متقاضي مي تواند كار را، بدون موافقت كارگروه، آغاز كند

Sunday, January 29, 2012 7:53:00 AM

Comments

Comments are closed on this post.
-January 2012+
SMTWTFS
25262728293031
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930311234

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives