متن سخنراني مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در نماز جمعه بجنورد بمناسبت روز زمین پاک

 

بسم الله الرحمن الرحيم

يسبح لله ما في السموات و ما في الارض الملک القدوس العزيز الحکيم

هر چه در آسمانها و زمين است همه به تسبيح و ستايش خدا که پادشاهي منزه و پاک و مقتدر و حکيم است مشغولند.

در ابتدا ورود مي فرستيم به روح امام راحل، روح شهدا، شهداي انقلاب، شهداي دفاع مقدس، شهداي عرصه علم و فن آوري و شهداي عرصه حفاظت از محيط زيست و انفال الهي

از خداوند طول عمر با عزت و پربرکت براي مقام معظم رهبري مسئلت دارم. خداوند کل عالم و يا هستي را براساس نظم دقيق و پيچيده بنا کرد. در کل ، کائنات و کهکشانها را با بي شمار ستاره و سياره خلق نمود. آنچه از قرائن و شواهد و بررسيها و کاوشهاي علمي مشهود است کره زمين تنها کره مسکون است که شرايط حيات در آن امکان پذير است.

کره زمين نيز مانند کل عالم نظام مند و دقيق آفريده شده است. به عنوان مثال: موقعيت کره زمين در کهکشان راه شيري، اگر به اندازه ذره اي جلوتر و يا عقب تر قرار داشت تداوم حيات و يا شرايط حيات در آن تغيير مي کرد. اين نظم در همه ارکان عالم وجود دارد.

سروران گرامي، همه آفريده هاي خداوند شأن نزول و شأن حضوري دارند. و براساس حکمت الهي خلق و در عالم وظيفه اي بعهده دارند، براي ما انسانها وظايف برخي از مخلوقات آشکار شده، ولي وظايف خيلي از مخلوقات ار هنوز درک و شناسايي نکرديم. اين جهل ما در قبال ساير موجودات است نه بي فايده بودن سايز زيستمندان جهان چون چشم و خط و خال وابروست که هر چيزي به جاي خود نيکوست.

عزيزان، سروران کمي دقت کنيم،‌ آنچه اکنون ما کارشناسان حوزه محيط زيست را نگران کرده برهم خوردن اين نظام حاکم بر کره زمين است نظام اکولوژي و نظامات زيستي که زنجيره کردن مواد متأسفانه بخش اعظم آن ناشي از فعاليت خود انسان است.

 • ما کارشناسان محيط زيست نگران بهره برداري هاي بي رويه از منابع طبيعي کشور هستيم.
 • ما نگران کاهش و يا حذف و انقراض گونه هاي گياهي و پوشش گياهي هستيم.
 • ما نگران انقراض ساير جانوران و حيوانات از طريق صيد و شکار هستيم.
 • ما نگران افزايش سلاحهاي شکاري هستيم.
 • ما نگران تخريب جنگلها و مراتع و افزايش سطح بيابانها هستيم.
 • ما نگران منابع آبي کشوريم نگران مصرف بي رويه آب، نگران کاهش منابع آبهاي سطحي و زيرزميني
 • ما نگران مديريت نامناسب پسماند و زباله ام
 • ما نگران مصرف بي رويه کودهاي شيميايي و سموم کشاورزي هستيم.
 • ما نگران افزايش مصرف سوختهاي فسيلي و آلودگي هوايم
 • ما نگران عدم مديريت در فاضلاب خانگي و صنعتي و کشاورزي هستيم.

و در يک کلام ما نگران محيط زيست کشور هستيم. انسان بعنوان اشرف مخلوقات و بعنوان تنها موجود و مخلوق خردمند و داراي قوه تعقل بايد محيط زيست و کره زمين را بدرستي مديريت کند و نگذاردتا اين نظم طبيعي در کره زمين برهم بخورد.

اگر قرار است اين نگرانيها کاهش و يا رفع شود در سالي که مقام معظم رهبري آن را به عنوان سال دولت و ملت، همدلي و هم زباني اعلام فرمودند و طبق اصل پنجاهم قانون اساسي که حفاظت از محيط زيست وظيفه عمومي تلقي شده همدلي و همراهي همه دستگاهها و مسئولين

همدلي و همراهي، همکاري و همزباني همه مردم شريف و آگاه را مي طلبد.

فريضه امر به معروف و نهي از منر عملي ترين و کاراترين فريضه در امر حفاظت از محيط زيست است.

عزيزان:

 • آلوده کردن محيط زيست و انتشار آلودگي در هر سطحي و در هر نوعي تنها از نظر قوانين و مقررات جرم محسوب مي شود بلکه به استناد استفنائات بدليل نضيع حقوق مردم و تهديد عليه بهداشت عمومي منکر آشکار است.
 • شکار و صيد غيرقانوني و بدون مجوز تنها از نظر قوانين و مقررات جاري نظام مقدس جمهوري اسلامي جرم است بلکه به استناد و استفنائات از مراجع عالي مقام حرام و منکر آشکار است.
 • قطع اشجار، تخريب پوشش گياهي و تصرف اراضي ملي تنها از نظر قوانين جرم محسوب مي شود بلکه به استناد استفنائات و بيانات مراجع عالي مقام حرام و منکر آشکار است.

لذا از شما مؤمناني که هم اکنون در صفوف نماز جمعه حضور داريد عاجزانه استدعا دارم با همدلي و همراهي و هم زباني ما خادمان و سربازان عرصه حفاظت از محيط زيست و انفال الهي را ياري دهند.

با افزايش سطح آگاهي و اطلاعات در حوزه محيط زيست يقيناً بسياري از مشکلات و نگرانيها برترفع خواهد شد.

با اصلاح الگوي مصرف، مديريت در مصرف آب، کاهش توليد زباله، بهره برداري معقول و خردمندانه و قانونمند از منابع طبيعي، تمکين به قوانين و ضوابط محيط زيست و احترام به حقوق و حيات ساير موجودات و زيستمندان،‌افزايش فضاي سبز در محيط کار و محل سکونت، تغيير برخي از عادات غلط زندگي مطالبه جدي از مسئولان درخصوص رعايت مسائل زيست محيطي و پيگيري جدي در خصوص مشاهده تخلفات زيست محيطي اين ها از کارهاي روزمره ايست که مي توان

در پايان از ستاد برگزاري نماز جمعه و محضر حجه الاسلام والمسلمين حاج آقا يعقوبي امام جمعه محترم تشکر و قدرداني مي کنيم از وقتي که در اختيار اينجانب و محيط زيست استان قرار دادند.

 

و سلام عليکم و رحمه الله و برکاته

Posted by Admin Sunday, April 26, 2015 11:35:00 PM

-April 2015+
SMTWTFS
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293012
3456789

Statistics

 • Entries (709)
 • Comments (0)

Archives