معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: رویکرد بحث حفاظت گونه یوزپلنگ در کشور باید منطقه ای باشد زیرا که جمهوری اسلامی ایران میزبان این گونه نادر در آسیا است

معصومه ابتکار سه شنبه در نشست با دادستان ها و قضات دادگستری استان خراسان شمالی در بجنورد گفت: برای حفاظت از گونه نادر یوزپلنگ باید همه تلاش کنند.
وی در ادامه اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران جزو 20 کشور برتر دنیا در زمینه تنوع زیست محیطی است که باید از این ظرفیت برای توسعه کشور استفاده کرد.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این ظرفیت ثروت بزرگی در جامعه است که با کمک و مشارکت همه مردم می توان از آن استفاده بهینه کرد.
وی در ادامه اظهار کرد: برنامه های در دست است که 'مجازات جایگزین' برای متخلفان زیستی محیطی در نظر گرفت که از جمله آن آموزش افراد متخلف در زمینه اهمیت محیط زیست است.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور همچنین با بیان اینکه در دادگستری ۲۳ استان شعب تخصصی محیط زیست دارد گفت: نگاه تخصصی در قوه قضاییه نسبت به محیط زیست بسیار مهم است که هم اکنون در این راستا توجه نیز می شود.
وی بر توجه محیط زیست تاکید کرد و افزود: امروز دنیا به این مهم رسیده است که توجه به محیط زیست تنها برای حوزه سلامت و بهداشت نیست بلکه در صورت توجه نکردن به این حوزه مهم آسیب های زیادی به دیگر بخش ها نیز وارد خواهد شد.

* اقتصاد مقاومتی سبز در دستور کار مسئولان باشد
وی بر اقتصاد مقاومتی ، تولید و اشتغال تاکید کرد و گفت: رونق اقتصادی باید با ملاحظات زیست محیطی باشد، به خاطر بحث اقصاد وارد حوزه تخریب زیست محیطی نشویم.
وی با بیان اینکه باید پاسخگوی اقتصاد مقاومتی سبز باشیم افزود: رشد اقتصادی را از آلودگی و تخریب جدا کنیم و در برنامه ششم توسعه نیز بر این مهم تاکید شده است که رشد باید از آلودگی و تخریب جدا باشد.
ابتکار بر شناسایی جرایم در حوزه محیط زیست تاکید کرد و گفت: باید برخی قوانین اصلاح شود و متخلفان متوجه فضای ناامن شوند که نقش قوه قضاییه در این راستا بسیار مهم است.
وی همچنین به پارک ملی گلستان اشاره کرد و گفت: مدیریت این پارک باید یکپارچه باشد اما باید هماهنگی ها انجام شود تا آسیبی به این حوزه وارد نشود .

* توجه ویژه در منشور حقوق شهروندی به محیط زیست
معاون رئیس جمهوری به منشور حقوق شهروندی نیز اشاره ای کرد و گفت: در این منشور به بحث محیط زیست نیز توجه ویژه ای شده است که آگاهی مردم نیز در این زمینه بسیار مورد تاکید است.
ابتکار بر فعالیت تشکل های زیست محیطی تاکید کرد و افزود: هم اکنون فضای قانوتی را برای فعالیت تشکل ها فراهم می کنیم تا مردم بیشتر احساس مسئولیت کنند و مدعی عموم شوند که در این سال ها در برخی حوزه ها مردم خود مطالبه گر نیز شده اند و دولت نیز برای پاسخگویی تلاش کرده است.
ابتکار با بیان اینکه هم اکنون لایحه حمایت از محیط بان در دستور کار مجلس است، گفت: متاسفانه سه محیط بان در کشور توسط متخلفان کشته شدند.
وی افزود: در دولت تدبیر و امید با همکاری قوه قضاییه در حوزه مبارزه با تصرفات غیرقانونی و زمین خواری کار زیادی انجام شده است تا شاهد دخل و تصرف ها و تغییر کاربری ها نشویم و برداشت غیر قانوتی از سفره های زیر زمینی، آلودگی آب و خاک نداشته باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در سفر یک روزه خود به خراسان شمالی قرار است سامانه کنترل کارخانه سیمان، سامانه آنلاین تعدادی واحد صنعتی از جمله مجتمع فولاد و لوله گستر اسفراین و سامانه آنلاین خروجی تصفیه خانه شهر بجنورد را افتتاح کند.

Posted by Admin Wednesday, March 29, 2017 12:45:00 AM Categories: NewsHead اول خبرهای مهم

-March 2017+
SMTWTFS
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives