رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: نخاله های ساختمانی در حال تبدیل شدن به بلا هستند.

معصومه ابتکار در جلسه شورای اداری استان در بجنورد افزود: در هر شهر و روستایی امر ساختمان سازی وجود دارد اما باید نخاله ها مدیریت شوند و در زیباترین قسمت طبیعت رهاسازی نشوند.

وی با اشاره به اینکه نخاله ها علاوه بر اینکه به طبیعت زیبا آسیب وارد می کنند خاک را نیز از بین می برند، ادامه داد: باید جمع آوری زباله ها و پاکسازی محیط زیست تبدیل به یک فرهنگ عمومی شود.

وی درباره مدیریت پسماند نیز اظهار کرد: مدیریت پسماند یکی از راه های ایجاد اشتغال است و رهاسازی آن در طبیعت جرم محسوب می شود.

ابتکار بیان کرد: 25 درصد از رشد اقتصادی اتحادیه اروپا از طریق مدیریت پسماند و از راه بازیافت پسماند حاصل می شود و این امر به معنای ایجاد اشتغال است.

وی با بیان اینکه نوروز امسال به عنوان نوروز بدون زباله اعلام شده است، تصریح کرد: در این زمینه چند پویش ملی برای جمع آوری زباله اعلام آمادگی کرده اند و این طرح مورد استقبال قرار گرفته است و پیشنهاد می شود در این زمینه مسئولان نیز همکاری داشته باشند.

وی درباره قرق های اختصاصی نیز گفت: آیین نامه های مربوط به قرق اختصاصی به تمامی استان ها ابلاغ شده است و این امر فضا را برای سرمایه گذاری سرمایه گذاران در عرصه های محیط زیست فراهم خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور افزود: تاکنون پنج قرق اختصاصی در سطح کشور ایجاد شده است و این آمادگی وجود دارد تا این طرح در خراسان شمالی نیز اجرایی شود.

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست امری کلیدی و حساس است، ادامه داد: توسعه پایدار زمانی محقق می شود که مسئله محیط زیست نیز در آن دیده شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر توجه جدی به موضوع محیط زیست انجام نشود در حال حاضر و آینده با مخاطرات فراوانی مواجه خواهیم شد.

ابتکار توضیح داد: نباید به مسئله محیط زیست به عنوان یک بخش نگریسته شود چراکه این مسئله فرابخشی است و باید همکاری هر سه قوا در آن وجود داشته باشد.

محمد رضا صالحی استاندار خراسان شمالی نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه این استان فاقد مرکز تحقیقات زیست محیطی است، گفت: استان حاضر است برای ساخت این مرکز زمین لازم را اختصاص دهد و اختصاص تجهیزات نیز از سوی سازمان محیط زیست انجام شود و اعتبار لازم برای ساخت نیز به صورت نصف به نصف تامین شود.

وی افزود: باید تامین نیروی کارشناسی و محیط بان محیط زیست نیز از طریق سهمیه استخدامی انجام شود.

صالحی ادامه داد: سازمان محیط زیست اقدامات لازم برای واگذاری پارک پردیسان بجنورد به بخش خصوصی را انجام دهد.

Posted by Admin Wednesday, March 29, 2017 1:19:00 AM Categories: NewsHead اول خبرهای مهم

-March 2017+
SMTWTFS
2627281234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930311
2345678

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives