مد

یرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: تعامل رسانه ها با این سازمان می تواند به ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست و فراگیر این نگاه بینجامد.

سیداصغر مطهری روز شنبه به مناسبت هفته محیط زیست، در بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی، مرکز بجنورد، با تقدیر از نقش موثر ایرنا و دیگر رسانه ها در این حوزه، اظهار کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، و با توجه به نگاه ویژه ریاست سازمان، رسانه ها به صورت جدی تری در این حوزه ورود کرده اند.

وی افزود: اکنون هر اتفاقی در حوزه محیط زیست، بدون هیچ ملاحظه و پرده پوشی از سوی رسانه ها منتشر می شود و حال آنکه تا پیش از این نگاه محیط زیست به رسانه ها بسیار بسته بود و مسایل و مشکلات این حوزه با صراحت بیان نمی شد.

وی گفت: مسایلی چون مرگ پلنگ ها، خشکیدن دریاچه ارومیه، خشک شدن تالاب ها، مساله ریزگردها و... از جمله مسایل زیست محیطی است که بدون هیچ ملاحظه ای برای اطلاع مردم در اختیار رسانه ها قرار می گیرد تا زمینه افزایش مشارکت مردم را فراهم کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: انتظار داریم که رسانه ها، جدای از وظیفه اطلاع رسانی خود، به عنوان عامل نظارتی در کنار این سازمان باشند.

مطهری افزود: باید رسانه ها به سراغ متخلفان زیست محیطی رفته و علت تخلف و یا بی اعتنایی آنها نسبت به جرایم این بخش را به جامعه انعکاس دهند که البته این اقدام تاکنون توسط رسانه ها کمتر صورت گرفته است.

وی همچنین از اصحاب رسانه خواست تا در صورت مشاهده هرگونه تعلل و کم کاری در حوزه محیط زیست، آنرا برای پاسخگو کردن محیط زیست نزد افکار عمومی، منتشر کنند.* محیط زیست حامی سرمایه گذاران است

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی گفت: این که برخی مغرضانه و یا به غلط این سازمان را محیط 'ایست' می خوانند، ظلمی آشکار به این حوزه است چرا که محیط زیست با ارایه نظر کارشناسی خود در واقع از سرمایه گذاران حمایت می کند.

مطهری افزود: ارایه به موقع نظرات و هشدارهای فنی زیست محیطی، می تواند از بسیاری از مسائل و مشکلات این بخش جلوگیری کرده و سرمایه گذاران را از درگیر شدن در چرخه تبعات اجتماعی و پیش بینی نشده این حوزه، رهایی دهد.

وی به طرح بی فرجام کارخانه کمپوست بجنورد و تعطیلی آن به علت شکایت اهالی منطقه اشاره کرد و گفت: در صورت توجه به هشدارهای محیط زیست و مکان نمایی مناسب برای طرح، میلیاردها ریال اعتبار صرف شده برای اجرای این طرح هدر نمی رفت.* ارسال طرح های مشارکتی بخش خصوصی به سازمان مرکزی

مدیرکل محیط زیست خراسان شمالی با اشاره به ابراز علاقه فعالان بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در این حوزه، از ارسال چند طرح درخواستی در خصوص ایجاد منطقه قرق با هدف پرورش گونه های جانوری در این استان، برای گرفتن تاییدیه سازمان مرکزی خبر داد.

مطهری گفت: اجرای طرح قرق برای پرورش گونه های جانوری از سوی بخش خصوصی، نیازمند همکاری دستگاه های مرتبط از جمله منابع طبیعی برای واگذاری زمین مورد نیاز دارد.

طبق گزارش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی، اکنون در این استان 51 گونه پستاندار شامل یوزپلنگ، پلنگ، قوچ و میش اوریال، کل و بز، آهو، گربه پالاس، گربه وحشی، گراز، گرگ و...، 141 گونه پرنده از جمله قرقاول، کبک دری، هما، عقاب طلایی، انواع سهره، تیهو، باقرقره و. ..، 52 گونه خزنده مانند مار افعی، کفچه مار و. ..، چهار گونه دوزیست و هشت گونه ماهی زیست می کنند.

حدود هفت درصد از 28 هزار کیلومتر وسعت خراسان شمالی، شامل دو پارک ملی و منطقه حفاظت شده ساریگل و سالوک در اسفراین، پارک ملی ضامن آهو و پناهگاه حیات وحش میاندشت در جاجرم، منطقه حفاظت شده قرخود در مانه و سملقان، منطقه حفاظت شده گلول و سرانی در شیروان تحت مدیریت حفاظت محیط زیست است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی در جریان بازدید از خبرگزاری جمهوری اسلامی، تصویری از 'کوشکی'، یوزپلنگ انتقال یافته از پناهگاه حیات وحش میاندشت جاجرم به پارک حیات وحش پردیسان تهران را به رییس ایرنا در این استان اهدا کرد.

Posted by Admin Saturday, June 06, 2015 11:56:00 PM

-June 2015+
SMTWTFS
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Statistics

  • Entries (709)
  • Comments (0)

Archives